Rozvoj teplárenství zajistí jen silný majitel
Článek Romany Žatecké „Co vynesl balík prodaných akcií?“, který uveřejnila na svých internetových stránkách, obsahuje celou řadu zkreslených a nepravdivých informací. Ráda bych je uvedla na pravou míru. Paní Žatecká tvrdí, že cena tepla stoupla po ochranném období, kdy se ČLT zavázala k nezvyšování hrubé marže, v průměru o 10 %. Tento závazek dodržujeme až do dnešního dne. Hrubou marži v ceně tepla jsme naopak snížili po vypršení závazku o 3 milióny korun.
Paní Žatecká jisté ví, že zdražení tepla mají na svědomí jiné vstupy. Především vysoká cena zemního plynu, která se podílí na celkové ceně tepla téměř ze dvou třetin, a neustálé zvyšování DPH. Snížená sazba, která platí pro dodávky tepla, stoupla od roku 2007 o 10 procentních bodů, tzn. na trojnásobek. Abychom zabránili plnému dopadu těchto skutečností, musíme neustále hledat rezervy, zvyšovat efektivitu a snižovat tak stálé náklady. V posledních letech jsme jejich každoroční výši snížili o 4 milióny korun a zabránili tak výraznějšímu zdražení tepla.
Nutné investice, které skupina MVV Energie CZ do města přinesla, představují stamilionové hodnoty. Po odkoupení podílu tato částka překračuje 300 miliónů korun. Město Česká Lípa by v případě udržení většinového podílu také musela dodržovat veškeré regulace a pravidla, která platí pro společnosti dodávající teplo z CZT. Cena tepla ve městě by tak byla na stejné úrovni, jako je dnes.
V řadě měst jsou jednání mezi akcionáři o budoucí koncepci teplárenských společností velmi složitá, protože chybí shoda nad další koncepcí. Společnost, která má jasnou majoritu, lépe uskutečňuje své záměry. Česká Lípa a její obyvatelé mají dnes jeden z nejmodernějších systémů centrálního vytápění v republice a v budoucnu z něj mohou jenom získat.
Jitka Holčáková, předsedkyně představenstva ČLT